PFL declares lineup for first three occasions of 2019 season

The second season of the Skilled Fighters League is able to roll.

Lineups have been introduced on Thursday for the primary three playing cards of the 2019 PFL common season, beginning with PFL 1 on Could 9 and the debut of the ladies’s light-weight event, which can characteristic two-time Olympic judo gold medalist and unbeaten MMA fighter Kayla Harrison in addition to former Invicta FC and Strikeforce bantamweight champion Sarah Kaufman.

Harrison (Three-Zero) will struggle Russia’s Svetlana Khautova, whereas Kaufman (20-Four, 1 NC) faces Morgan Frier (Four-1).

PFL 1 will even characteristic the primary set of welterweight fights, together with the return of 2019 champion Magomed Magomedkerimov (23-5), who fights UFC vet John Howard (27-14-1), and finalist Ray Cooper III (17-6), who fights newcomer and fellow Hawaiian Zane Kamaka (13-Three). Additionally, season one middleweight champion Louis Taylor (18-Four-1) is dropping right down to 170 kilos this yr, he fights one-time Contender Collection contestant Chris Curtis (20-5).

The opposite two struggle playing cards which were crammed will happen on Could 23 and June 6. PFL 1, 2, and three will all happen at NYCB Reside in Lengthy Island, New York.

PFL 2 will characteristic the light-weight and featherweight roster, together with the returns of champions Natan Schulte and Lance Palmer, whereas PFL Three will characteristic the heavyweight and light-weight heavyweight tournaments, with champion Philipe Lins in motion.

See under for the total lineup of matches in addition to dates and broadcasting data.

PFL 1 — Could 9

Major Card (ESPN2, 9 p.m. ET)

Light-weight: Sarah Kaufman vs. Morgan Frier

Welterweight: Ray Cooper III vs. Zane Kamaka

Welterweight: Magomed Magomedkerimov vs. John Howard

Light-weight: Kayla Harrison vs. Svetlana Khautova

Welterweight: Louis Taylor vs. Chris Curtis

Preliminaries (ESPN+, 6 p.m. ET)

Welterweight: Handesson Ferreira vs. Bojan Velickovic

Light-weight: Larissa Pacheco vs. Roberta Samad

Welterweight: Gamzat Khiramagomedov vs. Glaico Franca

Light-weight: Genah Fabian vs. Bobbi Jo Dalziel

Welterweight: Sadibou Sy vs. David Michaud

PFL 2 — Could 23

Major Card (ESPN+, 9 p.m. ET)

Light-weight: Rashid Magomedov vs. Loik Radzhabov

Light-weight: Islam Mamedov vs. Ylies Djiroun

Featherweight: Alexandre Almeida vs. Luis Rafael Laurentino

Light-weight: Akhmed Aliev vs. Carlao Silva

Light-weight: Ramsey Nijem vs. Ronys Torres

Featherweight: Andre Harrison vs. Freddy Assuncao

Light-weight: Chris Wade vs. Nate Andrews

Lance Palmer vs. Alex Gilpin

Preliminaries (ESPN2, 7 p.m. ET)

Featherweight: Steven Siler vs. TBA

Featherweight: Damon Jackson vs. Movlid Khaybulaev

Featherweight: Alexandre Bezerra vs. Jeremy Kennedy

Light-weight: Natan Schulte vs. Bao Yincang

PFL Three – June 6

Major Card (ESPN+, 9 p.m. ET)

Heavyweight: Alex Nicholson vs. Francimar Barroso

Mild Heavyweight: Rashid Yusupov vs. Mikhail Mokhnatkin

Mild Heavyweight: Ronny Markes vs. Sigi Pesaleli

Mild Heavyweight: Maxim Grishin vs. Jordan Johnson

Heavyweight: Valdrin Istrefi vs. Ali Isaev

Mild Heavyweight: Smealinho Rama vs. Viktor Nemkov

Heavyweight: Kelvin Tiller vs. Muhammed Dereese

Heavyweight: Philipe Lins vs. Satoshi Ishii

Preliminaries (ESPN2, 7 p.m. ET)

Heavyweight: Ben Edwards vs. Ante Delija

Heavyweight: Jared Rosholt vs. Denis Goltsov

Mild Heavyweight: Dan Spohn vs. Bozigit Ataev

Mild Heavyweight: Vinny Magalhaes vs. Jorge Gonzalez

Comments are closed.